Total de formas verbales: 53
Imperativos y participios
Presens particip rationaliserande
Presens particip rationaliserat
Presens particip rationaliserad
Tipo jag du han/hon/den/det vi ni de
Presens rationaliserar rationaliserar rationaliserar rationaliserar rationaliserar rationaliserar
Preteritum rationaliserade rationaliserade rationaliserade rationaliserade rationaliserade rationaliserade
Futurum ska rationalisera ska rationalisera ska rationalisera ska rationalisera ska rationalisera ska rationalisera
Konditionalis I skulle rationalisera skulle rationalisera skulle rationalisera skulle rationalisera skulle rationalisera skulle rationalisera
Perfekt har rationaliserat har rationaliserat har rationaliserat har rationaliserat har rationaliserat har rationaliserat
Pluskvamperfekt hade rationaliserat hade rationaliserat hade rationaliserat hade rationaliserat hade rationaliserat hade rationaliserat
Futurum exaktum ska ha rationaliserat ska ha rationaliserat ska ha rationaliserat ska ha rationaliserat ska ha rationaliserat ska ha rationaliserat
Konditionalis II skulle ha rationaliserat skulle ha rationaliserat skulle ha rationaliserat skulle ha rationaliserat skulle ha rationaliserat skulle ha rationaliserat
Imperativ - rationalisera - - rationalisera -

Verbos similares a rationalisera

Verbos conjugados anteriores y posteriores a rationalisera

« rationalisera »